تبلیغات
دستگرد امامزاده - جاذبه های گردشگری
دستگردامامزاده

جاذبه های گردشگری

دوشنبه سوم بهمنماه سال 1390 06:07 ب.ظ

نویسنده : نویسنده
ارسال شده در: جاذبه های گردشگری ،
روستای کوهستانی دستگرد امام‌زاده، با چشم‌اندازها و مناظر دلپذیر طبیعی، مراتع سرسبز و حاصلخیز و آب و هوای لطیف و دلپذیر به ویژه در بهار و تابستان، یکی از جذاب‌ترین روستاهای استان چهارمحال و بختیاری است. روستای دستگرد امام‌زاده، جاذبه‌های تاریخی و مذهبی جالب توجهی دارد، که واجد ارزش و اهمیت گردشگری است.
منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، با وسعت 27 هزار هکتار در 2 کیلومتری روستای دستگرد امام‌زاده واقع شده است. این منطقه یکی از زیستگاه‌های ارزشمند و با اهمیت استان چهارمحال و بختیاری است. تنوع اکوسیستم‌های گیاهی و جانوری این منطقه بسیار غنی است. جانوران موجود در تنگ صیاد را بیش از 6000 قطعه و واحد برآورد کرده‌اند. از مهم‌ترین گونه‌های حیات جانوری این منطقه می‌توان به بز کوهی، قوچ، میش، خرس قهوه‌ای، گراز، گرگ، روباه، شغال، خرگوش، کبک و تیهو و کرکس اشاره نمود.
از دیگر مناطق حفاظت شده و جالب توجه پیرامون روستای دستگرد، شکارگاه شیدان (شهیدان) است. این منطقة به لحاظ چشم‌اندازهای کوهستانی و طبیعت زیبا، جذابیت خاصی دارد. این ناحیه که پوشش گیاهی متراکمی دارد، زیستگاه انواع گونه‌های جانوری مانند بز کوهی، قوچ، میش، خرس قهوه‌ای، گرگ، شغال، روباه، خرگوش و پرندگان و نیز زیستگاه عقاب طلایی، کبک و تیهو است.
مجموعة بنای امامزاده دستگرد شامل سردری بلند، جلوخانی وسیع، دهلیزی با غرفه‌های متعدد و سقف آجری است، که با طرح هشت ضلعی ساخته شده و گنبد بلند دوپوشه دارد. بر روی در ورودی ضریح، اشعاری دربارة مقام و اهمیت امام‌زاده نوشته شده است.
این بنا در دورة سلطنت مظفرالدین شاه و توسط شخصی به نام محمود خان ملقب به خان بابا خان ریاحی تعمیر شده است. بنای این امام‌زاده به دورة صفوی نسبت داده می‌شود. کتیبه سنگی عهد صفوی با تاریخ 1124 ه‍.ق. به خط محمد صالح از آثار باارزش این آرامگاه است. مسجد شبستانی روستا که ستون‌های آن از سنگ تراشیده شده و سقف آجری دارد، از آثار دورة صفوی است که در دورة قاجار مرمت شده است.
بقایای قلعه قدیمی از دیگر آثار تاریخی روستا است که به احتمال زیاد، در دورة صفوی یا قبلاز آن بنا گردیده است.
زیارتگاه سید ابوالقاسم نیز در داخل روستا قرار دارد و مورد توجه مردم روستاست.
در این روستا نیز همانند سایر نقاط ایران، مردم به هنگام برگزاری جشن‌های ملی و مذهبی نوروز، فطر، قربان، غدیر و ... به جشن و شادی و در مراسم سوگواری ائمه (ع) به عزاداری می‌پردازند.
از پرطرفدارترین غذاهای محلی این روستا می‌توان به آش دوغ و کوفته بختیاری اشاره نمود آش دوغ، مخلوطی از دوغ جوشیده شده همراه با برنج، نمک و روغن داغ می‌باشد. مواد کوفته بختیاری نیز شامل گوشت، لپه، برنج، سبزیجات معطر، نمک و ادویه‌جات است. کاچی، کاکلی و نان جو از دیگر غذاهای محلی این روستا هستند.
مهم‌ترین صنایع دستی این روستا شامل قالی و گلدوزی روی پارچه می‌باشد. سوغات این روستا نیز شامل فرآورده‌های لبنی از قبیل ماست، کره محلی، روغن محلی و کشک است.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه بیست و سوم فروردینماه سال 1391 08:48 ق.ظ